הצטרפו לקריאה של הגולשים בחפספר

כל המאמרים שעוזרים לנו להמשיך הלאה בעולם הספרים

הסופרים הבולטים והיצירות הבלתי נשכחות

books-1245744_640

באמצעות משלים מופלאים וספרים שנכתבו לאורך שנים רבות, שינו הסופרים הגדולים בהיסטוריה את העולם. למרות שאפשר למצוא תרגומים נפלאים לעברית של ספריהם הבולטים, אין זה כמו לקרוא את היצירה המקורית באנגלית ולהבין לעומק את כפילויות המילים והביטויים המדויקים בהם השתמשו. במסגרת תואר ראשון באנגלית תוכלו להכיר את הביטויים הייחודיים בהם השתמשו באותה תקופה. לפניכם חלק מהיצירות הבולטות של היוצרים הגדולים ביותר שכתבו בשפה האנגלית.

 

ארנסט המינגווי

 

ארנסט המינגווי, הסופר והעיתונאי האמריקאי, שינה בתחילת המאה העשרים את העולם באמצעות כמה ספרי מופת. בין הספרים המפורסמים פרי עטו תמצאו את:

 

  • "הזקן והים"- היצירה המשמעותית והבולטת שכל אלמנט המופיע בה החל מהכרישים ועד לדייג זכו לפרושים מורכבים על האדם מול כוחות אחרים הנלחמים בו. הספר היה כה משמעותי שזיכה את מחברו הן בפרס נובל לספרות (1954) והן בפרס פוליצר (1953).
  •  "למי צלצלו הפעמונים"- הבוחן את נושא המוות וכן את המלחמה וזוועותיה שכתב המינגווי כאשר נשלח לסקר את מלחמת האזרחים בספרד. 

 

גורג' אוורוול

 

הסופר, העיתונאי והתסריטאי ג'ורג' אורוול (שם העט של אריק ארתור בלייר) דמיין כבר לפני שבעים שנה את העולם כפי שיראה בהשפעת משטרים שונים. הוא כתב שתי יצירות מופת העוסקות בתחום, לצד מגוון רחב של ספרים אחרים, הנה מספר דוגמאות:

 

  • הנובלה "חוות החיות" גוללה את סיפורה של חווה בה בעלי החיים מתחילים להקים יחידה פוליטית משל עצמם. אחד הביטויים הזכורים מהספר הוא "יש שווים ויש שווים יותר". עד היום, יש המשווים בין הפוליטיקה המורכבת במדינות העולם לחווה המפורסמת של אורוול.
  • "1984" עורר הדים ברחבי העולם. הוא נכתב בשנת 1949 ולכן היה נחשב למדע בדיוני משום שעסק בשנה עתידית. הספר, אף הוא עוסק בנושא פוליטי והשפעה שיכולה להיות לפרופגנדה על שליטה מוחלטת באוכלוסייה. כיום, ה"אח הגדול" שאנו מכירים בהקשר אחר לגמרי נלקח מתוך מטבע הלשון הטבועה בספר.

 

איין ראנד

 

סופרת נוספת שהשפיעה על העולם בכתביה ואף יצרה תנועה פילוסופית שלמה המבוססת על כתביה היא איין ראנד. דעותיה, שחלק מאנשי האקדמיה הוקיעו בתקופה בה נכתבו הספרים, הפכו אותה ואת הגישה שלה לדמות שנויה במחלוקת. עם זאת, אין ספק שהכתיבה שלה בהחלט השאירה את חותמה על העולם. שתי היצירות הבולטות ביותר שלה הן:

 

  • "מרד הנפילים": תיאור של עולם בה האנשים המשפיעים על העולם מחליטים להתנתק ממנו. היא מפחיתה בספרה את הערכים של קולקטיביזם והקרבה עצמית וקוראת למימוש האושר האישי.
  • "כמעיין המתגבר": ספר שעוסק בחייו של אדריכל הנלחם להגן על תפישת עולמו ועל ערכיו. בספר מבקרת הסופרת את החברה, בת זמנה וגם בשנים הבאות, המגבילה את היצירה האישית בניסיון ליצור שוויוניות תוך התעלמות מערכם של האינדיבידואלים בקבוצה.

 

אלה רק קומץ מהסופרים הגדולים שנכתבו בשפה האנגלית וספריהם תורגמו לשפות אחרות. עם זאת, התרגום לא תמיד מצליח להעביר את המסר העמוק בספרים כאשר כל מילה ומילה נבחרה בפינצטה.  על מנת לשמור את המשמעות הנוספת, הנסתרת, הגלומה בה. לכן, כדאי לקרוא גם את הספר המקורי על מנת להבין את המשמעויות העמוקות יותר של הספרים.שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן