הצטרפו לקריאה של הגולשים בחפספר

כל המאמרים שעוזרים לנו להמשיך הלאה בעולם הספרים

סוגי ליקויי למידה אצל ילדים ומבוגרים

אם בעבר לקות למידה הייתה גורמת למבוכה, כיום ניתן להגיד כי מדובר על מצב לגיטימי שלא מעט ילדים ומבוגרים סובלים ממנו. ישנן לא מעט שיטות טיפול שנועדו על מנת להתמודד עם מצבים שונים של לקויות למידה. רגע לפני שאתם פונים לאיש מקצוע על מנת שיאבחן אתכם, מוטב כי תכירו את כל סוגי לקויות למידה אצל ילדים ומבוגרים.

לכל לקות למידה יש את האלמנטים שמייחדים אותה, ולכן אתם צריכים לדעת בדיוק מה מייחד כל אחת מהלקויות הלמידה. כך יהיה לכם יותר קל לדעת אל מי צריך לנפות אל מנת לקבל, ברוב המקרים סוגי לקויות למידה אצל ילדים ומבוגרים באים לידי ביטוי בצורה זהה.

לקות למידה שבאה לידי ביטוי בקריאה


ללקות הלמידה הזאת קוראים דיסלקציה, והיא באה לידי ביטוי בחוסר יכולת מצידו של הילד או הסטודנט להבין את הצליל או את ההגייה הנכונה של המילים. במצב כזה התלמיד יתקשה מאוד לקרוא ולהבין את מה שהוא קורה בצורה כזאת שהוא יוכל לענות על שאלות שנשאלות בהמשך לקריאה.

כמובן שיש לה מעט רמות לאנשים שסובלים מדיסלקציה, ולכן חשוב מאוד שתבינו היכן אתם עומדים בהשוואה לכל השאר. יש כאלה שאינם מסוגלים לקרוא בכלל, ויש כאלה שמצליחים לקרוא אך עושים זאת בצורה הרבה פחות שוטפת. מן הסתם ככל שהמצב יהיה חמור יותר, כך תצטרכו לקבל טיפול ממוקד ואגרסיבי יותר.

לקות למידה שבאה לידי ביטוי במתמטיקה


ללקות הלמידה הזאת קוראים דיסקלקוליה, והיא באה לידי ביטוי בחוסר יכולת מצידו של הילד או הסטודנט לזכור את המספרים ולהבין פעולות חשבון בסיסיות יחסית. המצב הזה הוא קצת יותר קשה לאבחנה מכיוון שלא מעט ילדים סובלים מקושי במתמטיקה, אך לא כולם סובלים מדיסקלקוליה מן הסתם.

מהסיבה הזאת ניתן לאבחן דיסקלקוליה בעוד מגוון שיטות שונות שיסייעו לכם להבין כי מדובר על לקות למידה. אם הילד או המבוגר איננו מצליח לקרוא שעון או מתקשה באומן של זמנים – אלו הם סממנים שעשויים להעיד כי מדובר על לקות למידה ולא על בעיות שונות במתמטיקה.

לקות למידה שבאה לידי ביטוי בכתיבה


ללקוח למידה הזאת קוראים דיסגרפיה, והיא באה לידי ביטוי מצידו של הילד או הסטודנט בחוסר יכולת לכתוב בצורה ברורה או בחוסר היכולת להבין את הדברים שנכתבים. ילדים או סטודנטים שסובלים מלקות הלמידה הזאת יכתבו לרוב עם המון טעויות כתיב, ויתקשו מאוד לשמור על סדר נכון של האותיות.

חשוב מאוד לספק לאותם תלמידים מענה על מנת שיוכלו להשתלב בכיתה בצורה יעילה. הילדים או המבוגרים שסובלים מקושי למידה מהסוג הזה ימנעו מכל פעולה שמצריכה כתיבה, ולכן צריך לספק להם חלופות אחרות על מנת שיוכלו להשתלב ביחד עם כל שאר התלמידים בכיתה – בין אם מדובר על בית ספר, מכללה או אוניברסיטה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן