הצטרפו לקריאה של הגולשים בחפספר

כל המאמרים שעוזרים לנו להמשיך הלאה בעולם הספרים

תלמוד בבלי: מה אתם באמת יודעים עליו?

Screenshot_41

התלמוד בבלי אשר נקרא גם גמרא או "בבלי" בקיצור הוא פירוש של האמוראים למשניות, ברייתות ותוספות. התלמוד נחשב לספר ההלכה הגדול ביותר שחובר.

תלמוד בבלי נחתם בראשיתה של המאה השישית לספירה על ידי רבינא ורב אשי. קיים תלמוד נוסף והוא תלמוד ירושלמי – תלמוד זה חובר בארץ ישראל.

מה אתם באמת יודעים על התלמוד הבבלי? ריכזנו עבורכם מספר עובדות עליו. הישארו איתנו!

התלמוד נכתב בבסיסו על המשנה

לאחר חורבן בית המקדש השני אשר הגיע יחד עם דיכוי שלא נגמר, מרד בר כוכבא לצד גזרות נוספות לקח רבי יהודה הנשיא את המשנה ושינה אותו מעט.

למעשה, רבי יהודה לקח הלכות ופסיקות בתחומים רבים ביהדות, ערך אותן ויצר את מה שלנו מוכר כ"שישה סדרי משנה". התלמוד הבבלי עוסק במשנה כאשר הוא נותן פרשנת למשנה, דן בה ומתעכב על שאלות שונות אשר מעסיקות את הנפש היהודי.

לא רק תלמוד בבלי, יש גם תלמוד ירושלמי

בתקופת התלמוד אנו עדים לכך שהיו שני מרכזים תורניים, אחד היה נמצא בתוך ארץ ישראל ואילו השני בבבל. למרות שהמרכזים התורניים תפקדו ביניהם ושמרו על קשר, המסורות, הפירושים ושיטת הלמידה היו מעט שונות ומותאמות למקום בו הם נמצאים.

בהתחלה חכמי הגליל חיברו בצורה מסודרת את התלמוד הירושלמי, רק הרבה אחר כך בתחילת המאה השישית וסוף המאה החמישית יצא התלמוד הבבלי אשר נחתם על ידי חכמי בבל.

התלמוד הוא למעשה פרוטוקול דיונים

אם יצא לכם לקרוא מעט בתלמוד בטח שמתם לב שחלק גדול מן התלמוד עשוי משיחות בין אדם לחברו ודיונים שונים. במהלך התלמוד אנו נהיה עדים לשאלות, עצות, הארות והערות.

מי שיחקור מעט בתלמוד יזכה לראות את דברי החכמים וימצא שאלות ותשובות אשר מתאימות לכל שלב בחיים. אין ספק שמדובר באחד הספרים המנותחים והמבריקים ביותר שנכתבו בעולם.

למידת תלמוד נעשית בעל פה

תלמוד הוא מלאכת מחשבת של ממש ולא מאופיין כטקסט ברור אשר נועד לקריאה פעם אחת בלבד. התלמוד הוא מקום לעיין בו, לעלות נושאים לדיון ולפעמים גם לסיים בלי תשובה חד משמעית.

למידת תלמוד בבלי בעל פה נעשית לרוב בחבורות גדולות כאשר כל אחד מביא את העולם שלו תוך כדי התחברות לפרשנות מסוימת בתלמוד.

לא רק הלכות, ספר מעשיות

הדיון התלמודי, גם תלמוד בבל וגם תלמוד ירושלים נכתבו על ידי אנשים חכמים אשר כל מטרתם הייתה לממש את חיי התורה והמצוות שונות תוך כדי שילוב חייהם היומיומיים.

מעבר לכך שניתן למצוא בתלמוד ניתוחים שונים של פסוקים מהתנ"ך, הלכות ודיני הלכות – ניתן למצוא סיפורים שלמים אשר מתייחסים לחיים שלנו, עצות, טיפים, הארות.

למעשה בתלמוד נגעו כמעט בכל נושא אפשרי מעצות רפואיות, דרך משלים, פתגמים וטיפים שלא הייתם מוצאים בכל ספר.

התלמוד נכתב במספר שפות

המשנה נכתבה בעברית, אך יחד עם זאת רוב חכמי התלמוד דיברו, הבינו וכתבו בעיקר ארמית. לא רק בתלמוד הבבלי אלא גם בתלמוד הירושלמי למרות כי היו הבדלי ניבים שונים.

שפת התלמודים משלבת עברית אשר היוותה עברית של חכמי המשנה לצד ארמית-בבלית וארמית-גלילית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן